recyklomaty

Kolejne recyklomaty Coca-Cola pojawiły się w Warszawie

„Świat bez odpadów” – „World Without Waste” to globalna strategia Coca-Cola, w ramach której koncern zobowiązał się, że do 2030 roku zbierze i przekaże do recyklingu tyle opakowań, ile wypuszcza na rynek.

Firma od lat prowadzi prace nad rozwijaniem opakowań w pełni nadających się do recyklingu i zmniejszaniu zawartości plastiku w butelkach. W Polsce 99% opakowań w pełni nadaje się do recyklingu. W 2019 roku Coca-Cola przedstawiła pierwszy w historii prototyp butelki wykonanej z plastiku zebranego z Morza Śródziemnego i plaż.Kolejnym ważnym aspektem walki z odpadami opakowaniowymi są działania edukacyjne. W tym celu Coca-Cola współpracuje z organizacjami pozarządowymi, partnerami biznesowymi, społecznościami lokalnymi i konsumentami. Wszystko po to, aby uświadamiać, że opakowania po napojach mogą mieć więcej niż jedno życie. Aby jednak opakowania mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, potrzebne jest współdziałanie wielu podmiotów i budowanie świadomości i wiedzy na temat recyklingu i prawidłowej segregacji odpadów.

W lipcu 2019 roku Coca-Cola we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia rozpoczęła kolejną „zieloną inicjatywę” – przekazała m. st. Warszawa pierwsze recyklomaty, które stanęły na Placu Bankowym i przy ulicy Ząbkowskiej.Inicjatywa ta cieszyła się ogromną popularnością, co potwierdza Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy: „Latem maszyny cieszyły się dużą popularnością. W pierwszej odsłonie projektu mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. puszek”.Aktualnie, w Warszawie możemy już korzystać z dziesięciu recyklomatów. Maszyny zostały zainstalowane na Bielanach, Białołęce, Mokotowie, Ochocie, Pradze Północ, Pradze Południe, Śródmieściu, Ursynowie i na Żoliborzu.

źródło: materiały prasowe

Obsługa maszyny jest prosta.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do recyklomatu pojedynczo wrzucamy niezgniecione plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. Jednak pierwszy krok to instalacja aplikacji mobilnej „ECO-Portfel”, dostępnej w Google Play i App Store. Następnie należy zeskanować indywidualny kod w recyklomacie.W zamian za wrzucone opakowania użytkownik otrzymuje ECO-Punkty, które może wymienić na rabaty na kawę w Costa Coffee, zniżki na kosmetyki naturalne i organiczne w sklepie BioOrganika, kody promocyjne na prenumeratę National Geographic, zniżki na bilety do kin sieci Multikino, Teatru Capitol, Teatru Dramatycznego oraz wejściówki do parku trampolin Jump World.W aplikacji dostępna jest mapa recykolamtów wraz z opcją sprawdzenia drogi dojazdu do najbliższego, jest też możliwość zobaczenia poziomu napełnienia wybranej maszyny.

 

Dzięki recyklingowi opakowania mogą zostać przetworzone i w ten sposób mieć kolejne życie.