Cztery dekady temu, 15 maja 1980 roku, piwowarzy z browaru na poznańskim Franowie zatarli pierwszą warkę piwa w nowej warzelni. Od tamtej pory browarowi przybyło nie tylko lat, ale mocy produkcyjnych i piwnych marek. Lech Browary Wielkopolski należy dziś do jednych z największych browarów w Europie, mających znaczny wpływ na region Wielkopolski.
Lech Browary Wielkopolski to nie tylko synonim doskonałej jakości piwa, wieloletniej tradycji i nowoczesności, ale także ważny kontrybutor rozwoju regionu, odprowadzający ponad 14,4 mln złotych podatków i dający zatrudnienie 775 osobom . Ten jeden z największych browarów w Polsce (8 milionów hektolitrów piwa rocznie) i Europie to także symbol zrównoważonego podejścia do produkcji. Wraz z innymi browarami Kompanii Piwowarskiej należy do światowej czołówki w zakresie oszczędzania wody – zużywając jej tylko 2,63 litra na litr piwa. Od tego roku poznański browar, na mocy umowy z dostawcą energii ze źródeł odnawialnych (OZE), wraz z pozostałymi browarami KP zasilany jest w 40% energią elektryczną z wiatru. W 2022 roku będzie nią zasilany w 100%.
– Lech Browary Wielkopolski to Wielko Browar – jeden z najnowocześniejszych browarów w Polsce i Europie, gdzie technologia jest jednak tylko wsparciem dla pracujących tu wyjątkowych ludzi. Doskonale znają się oni na swojej pracy, ale przede wszystkim łączy ich pasja, pracowitość i wytrwałość czyli wszystkie najbardziej znane cechy Wielkopolan. – skomentował Tomasz Maksymiuk, dyrektor Lech Browary Wielkopolski.
Lech Browary Wielkopolski w trakcie 40. lat swojego istnienia stale i intensywnie się rozwija. W latach 2020-2021 planuje przeznaczyć 138 mln zł na nową linię rozlewniczą oraz rozbudowę potencjału do warzenia piw bezalkoholowych. Jak zauważa dyrektor browaru „zmiany te nie dotyczą jedynie wielkości produkcji, ale również jej jakości, elastyczności, a także zużycia mediów, systemów zarządzania, bezpieczeństwa i wielu, wielu innych obszarów. Jesteśmy liderem na rynku piwa, ciągle umacniając na nim naszą pozycję, a co najważniejsze – konsumenci uwielbiają i doceniają smak naszych piw!”.
Doceniają go również jurorzy w międzynarodowych konkursach. W 2019 r. Lech Pils, wizytówka regionu Wielkopolski, zdobył złoty medal w najbardziej prestiżowym konkursie piwnym na świecie – International Brewing Awards, będąc jednym z dwóch polskich laureatów tego konkursu.
Poznański Browar dba także niezmiennie o swoją lokalną społeczność, szczególnie w obecnej trudnej sytuacji. To właśnie ze względu na pandemię, Lech Browary Wielkopolski zrezygnował z organizowania uroczystości jubileuszowych, stawiając na wsparcie dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Skoncentrowano się na zapewnieniu pracownikom zdrowia i bezpieczeństwa, co zawsze było, jest i będzie dla browaru priorytetem, a także na utrzymaniu ciągłości produkcji, co z kolei przekłada się na utrzymanie miejsc pracy.
Browar przekazał także poznańskim szpitalom 50 tysięcy złotych a do pracowników służby zdrowia oraz innych służb ratunkowych i organizacji non-profit, w tym m.in. Banku Żywności w Poznaniu, trafi także niemal 260 tysięcy puszek napoju bezalkoholowego B-life, przekazanego przez firmę. Lech Pils dołączył do inicjatywy fanów Lecha Poznań wspierającej personel medyczny.
Mało kto wie, że Lech Browary Wielkopolski – choć metrykalnie dużo młodszy od pozostałych browarów Kompanii Piwowarskiej – jest spadkobiercą ponad stuletniej tradycji piwowarskiej. Sięga ona bowiem XIX wieku czyli czasu dwóch browarów – Mycielskich i Huggerów, które dały początek Lech Browary Wielkopolski.
Budowę poznańskiego browaru rozpoczęto w 1975 roku, by po 5-ciu latach oddać do użytku przedsiębiorstwo o imponującej na owe czasy zdolności produkcyjnej – 1 mln hl piwa rocznie (realnie taki wynik osiągnięto dopiero na początku lat 90.) oraz słodowni o mocach produkcyjnych 50 tys. ton słodu rocznie. Kamieniem milowym w historii browaru było rozpoczęcie rozlewu pierwszego piwa, które przypadło na 23 czerwca 1980 roku. Już następnego dnia piwo Exportowe Specjalne było dostępne w sklepach. Piwo Lech, z którego słynie Lech Browary Wielkopolski, pojawiło się nieco później, w 1982 roku. W 1990 roku Lech stał się jedną z najpopularniejszych marek piwa w Polsce, a jego roczna produkcja wynosiła 85 tys. hl (dziś to ponad 700 tys. hl!).
Przełomowym był dla browaru rok 1992, kiedy to nastąpiła komercjalizacja przedsiębiorstwa i powołanie Lech Browary Wielkopolski SA. To także rok pierwszej, bezprecedensowej kampanii wiążąca markę Lech z kolorem zielonym, symbolizującym czystość, radość, młodość. Już 7 lat po tym wydarzeniu, w 1999 roku, z połączenia Lech Browary Wielkopolski oraz Tyskich Browarów Książęcych, powstała Kompania Piwowarska SA. Kolejne lata (2000 – 2015) to czas intensywnego rozwoju browaru i inwestycji zakrojonych na szeroką skalę, m.in. nowa hala o pow. 2,4 tys. m2 i linia rozlewnicza, linia puszkowa, rozbudowa fermentacji i zwiększenie wydajności filtracji, budowa nowej warzelni, nowoczesna kotłownia czy neutralizator ścieków.
Dziś Lech Browary Wielkopolski jest jednym z największych browarów nie tylko w kraju, ale również w Europie. Z zakładanej pierwotnie wydajności 1 mln hl, poprzez szereg inwestycji, stał się nowoczesnym browarem mogącym produkować ponad 8 mln hl piwa rocznie.
– Dziękuję wszystkim pracownikom Browaru za to, że jesteście częścią tej nieustającej piwowarskiej przygody, dokładając swoje cegiełki w postaci zaangażowania, dbałości o jakość i o bezpieczeństwo, rozwiązując codzienne problemy i – szczególnie w obecnych okolicznościach – dbając o siebie nawzajem. Dziękuję też, że jesteście i tworzycie tę wspaniałą społeczność, którą jest Lech Browary Wielkopolski! – dodaje dyrektor Browary Tomasz Maksymiuk.