Rakieta

Naddźwiękowa Słomka z Brześcia wystrzelona w kosmos

Pod koniec stycznia na poligonie w Drawsku Pomorskim odbył się lot testowy suborbitalnej rakiety Perun wyprodukowanej przez polską firmę SpaceForest. Pierwszym ładunkiem wysłanym na Perunie była słomka ptysiowa marki Brześć, która po przekroczeniu bariery dźwięku zyskała miano… Słomki Naddźwiękowej.

Docelowym założeniem SpaceForest jest budowa rakiety suborbitalnej, zdolnej do przenoszenia ładunków o masie 50 kg na wysokość 150 km. Póki co, rakieta o długości 11,5 m osiągnęła cel doświadczalny. Perun w 15 sekund dotarł na planowaną wysokość 9750 m, a następnie bezpiecznie wylądował na spadochronach. W tym przełomowym, dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce, wydarzeniu „wziął udział” flagowy produkt marki Brześć, czyli słomka ptysiowa. Czy wróży to przyszłość słomki w kosmosie?

 

źródło: materiały prasowe

Pierwsze załogowe wyprawy kosmiczne nie rozpieszczały astronautów pod względem menu – podczas ekspedycji żywili się oni głównie produktami o konsystencji puree, które były zapakowane w tubki. Współcześnie posiłki spożywane w kosmosie nie różnią się wiele od tego, co na co dzień gości na naszych stołach. Żywność w przestrzeni kosmicznej musi cechować się wygodą spożywania, bogactwem składników odżywczych, odpowiednim terminem przydatności oraz niewielką masą. Oczywiście, pożywienie wysyłane w kosmos przechodzi szereg specjalistycznych zabiegów dostosowujących je do warunków panujących w przestrzeni kosmicznej.

 

Produkty naszej firmy są na dobrej drodze, aby w przyszłości wziąć udział w międzygalaktycznej wyprawie – posiadają prosty i naturalny skład przy stosunkowo długim okresie ważności, a wyroby z ciasta parzonego cechują się niewielką wagą. Być może za jakiś czas kolejne słodycze zostaną wystrzelone w przestrzeń, ale słomka ptysiowa pierwszą próbę ma już za sobą – wytrzymała lot rakietą, przeciążenie 4 g po przekroczeniu bariery dźwięku i… wciąż jest nieziemsko pyszna – mówi Arkadiusz Drążek, dyrektor handlowy z firmy Brześć.