OSM Sierpc – bezpieczeństwo i milion litrów mleka

2020 rok na progu wcale nie zapowiadał się jako rok walki z koronawirusem, jednak systematycznie wprowadzane kolejne obostrzenia, często bardzo restrykcyjne, spowodowały ogólny chaos i panikę, nie tylko w branży mleczarskiej. Wiosną musieliśmy stawić czoła problemom z zaopatrzeniem, kiedy to nie można było nabyć środków ochrony osobistej: maseczek, rękawiczek jednorazowych czy środków do dezynfekcji. Nie od dziś wiadomo, że są to produkty niezbędne w wytwarzaniu bezpiecznej żywności. Pełni niepokoju czekaliśmy, jak ta nowa  sytuacja wpłynie na wybory konsumentów, a zarazem obawialiśmy się o zdrowie naszych dostawców  i pracowników.

Mądre inwestycje otwierają możliwości

Pomimo trudnych i niepewnych realiów na rynku krajowym i zagranicznym postawiliśmy na rozwój naszej spółdzielni – wybudowaliśmy halę do konfekcjonowania sera, magazyn serwatki paszowej, oddaliśmy do użytku nowy warsztat samochodowy. Udało nam się uruchomić nową linię do konfekcjonowania sera, która ma  poprawić jakość pracy i zwiększyć nasze moce produkcyjne. Dzięki tym inwestycjom otwierają się dla nas nowe możliwości. Planujemy dalszą rozbudowę zakładu.

 

W obecnych czasach rynek sera jest bardzo wymagający.  Konsumenci coraz większą wagę przywiązują do składników odżywczych, a jednocześnie oczekują przystępnych cen. Naszą markę budowaliśmy przez wiele lat i cały czas staramy się sprostać oczekiwaniom klientów. Dla nas najistotniejsza jest technologia, dzięki której zachowujemy wysoką jakość serów. Wzbudza to zaufanie konsumentów, którym dziękujemy za ich świadome wybory.

 

Rzeka mleka w Sierpcu

Nasz wynik finansowy za trzy kwartały 2020 wydaje się zadowalający i porównywalny do tego samego okresu z 2019 roku. Przez ten czas sprzedaliśmy ponad 18 tysięcy ton sera. Sprzedaż sera konfekcjonowanego stanowi około 60 procent całej sprzedaży. Dziennie do naszej spółdzielni trafia ok. 900 tys. litrów mleka, choć bywały dni, że przekraczaliśmy w skupie magiczne milion litrów. W tym roku planujemy skupić od naszych dostawców około 360 milionów litrów.

 

Spółdzielnią zarządzamy racjonalnie, aby nie było zagrożenia w kontynuowaniu jej działalności. Cena mleka, którą wypłacamy dostawcom jest uzależniona od sytuacji ekonomicznej spółdzielni, choć dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym producentom mleka. To również dla nich ciężki okres – zwiększone koszty działalności, projekt ustawy „Piątka dla zwierząt” uderzają zarówno w przedsiębiorstwa, jak i w gospodarstwa, a to dzięki naszym dostawcom otrzymujemy mleko wysokiej jakości, przez co nasze produkty są smaczne i bezpieczne. Te ważne kwestie sprawiały, iż ceny w skupie przez cały 2020 rok były wyższe o kilkanaście groszy od średniej krajowej.

 

Mamy nadzieję, iż sytuacja na rynku mleczarskim spowodowana pandemią COVID-19 ulegnie poprawie, a tym samym będziemy mogli osiągnąć wszystkie cele jakie postawiliśmy sobie na najbliższe lata. Korzystając z okazji, pragniemy życzyć  Państwu spokojnych świąt pełnych ciepła, radości i wiary, że już niebawem nasze życie wróci do normalności, a przede wszystkim zdrowia.

 

Grzegorz Gańko

Prezes OSM Sierpc