Grunt To Ziemia, czyli piwo wspierające uprawy regeneratywne

Piwo ze słodu jęczmiennego, który pochodzi z uprawy stosującej elementy rolnictwa regeneratywnego, wskazuje nowy kierunek pozyskiwania surowców do warzenia piwa. Carlsberg Polska chce stosować coraz więcej składników z upraw wspierających odbudowę gleby, dlatego powstało piwo “GRUNT TO ZIEMIA”.

“GRUNT TO ZIEMIA” to jasny lager z rozbudowaną bazą słodową, delikatnym aromatem chmielowym i niską goryczką. Obok walorów smakowych, to składniki zadecydowały o wyjątkowości tego piwa. Konkretnie jęczmień, który uprawiany był zgodnie z praktykami stosowanymi w procesie przejścia do rolnictwa regeneratywnego. Taki sposób uprawy nie tylko zapobiega degradacji gleby, ale również przyczynia się do jej odbudowy. W efekcie zwiększa się bioróżnorodność i żyzność gleby, poprawiają się jej warunki wodno-powietrze, a gleba zaczyna magazynować węgiel, tym samym redukując CO2 z powietrza. Specjaliści podkreślają, że standaryzacja rolnictwa regeneratywnego wciąż wymaga czasu, pracy, a przede wszystkim spójnej polityki – nie ma jeszcze jednoznacznej definicji upraw regeneratywnych. Jednak uprawy regeneracyjne to proces, który świadomi rolnicy już rozpoczęli.
Rolnictwo przyszłości, piwo przyszłości
– Najważniejsze jest dla nas warzenie dobrego piwa. Jednocześnie to warzenie nie może odbywać się kosztem natury, czy ze szkodą dla środowiska. Dlatego systematycznie ograniczmy ślad węglowy w naszych Browarach, wprowadzamy programy minimalizacji zużycia wody oraz zdecydowaliśmy się na współpracę z rolnikami, którzy potrafią prowadzić swoje uprawy tak, by regenerować zniszczoną dziś glebę
– wyjaśnia Agata Koppa, dyrektorka ds. ESG i Komunikacji Carlsberg Polska, i dodaje
– Kupując słód jęczmienny z upraw stosujących praktyki regeneratywne i warząc na nim piwo, pokazujemy rolnikom, że to jest przyszłość i kierunek w jakim zmierzamy. 
Ambicją Carlsberg Polska jest by do 2030 roku 30% stosowanych surowców pochodziło właśnie z rolnictwa regeneratywnego.
Polski słód
Piwo “GRUNT TO ZIEMIA” uwarzono w limitowanej ilości w browarze restauracyjnym Nowa Wytwórnia. Piwo nie jest dostępne w szerokiej sprzedaży. Słód, który użyto do jego produkcji dostarczyła ciesząca się długimi tradycjami słodownia w Viking Malt w Strzegomiu, a jęczmień pochodzi od polskich rolników stosujących praktyki upraw regeneratywnych.
– Praktyki regeneratywne, to trend, który należy rozwijać i promować. Branża piwna może się do tego znacząco przyczynić. Przede wszystkim stymulując popyt, za którym pójdzie rosnąca podaż surowców. To początek faktycznej zmiany w dążeniu do rozwoju zrównoważonej produkcji żywności. Istotną rolę pełnią tu także zaangażowanie rolników oraz budowa świadomości konsumentów, dotycząca dodatkowej wartości produktów, których bazą są surowce z upraw regeneratywnych 
– podsumowuje Rafał Horodyski, Sourcing Director ze słodowni Viking Malt.
Informacje na temat projektu realizowanego przez Carlsberg Polska dostępne są na stronie www.carlsbergpolska.pl zakładka Zrównoważony Rozwój.