Pfeifer & Langen Polska: zrównoważony rozwój motorem zmian

W ubiegłym roku wyzwaniem dla całego rynku cukrowniczego, w tym Pfeifer & Langen Polska – producenta cukru Diamant – były wysokie koszty pozyskania surowca do produkcji cukru oraz import cukru z Ukrainy.

Pfeifer & Langen Polska produkuje cukier w czterech cukrowniach – w Środzie Wlkp., Glinojecku, Gostyniu i Miejskiej Górce. Skupuje buraki wyłącznie od polskich rolników.

 

W ubiegłym roku wielu kłopotów w uprawie buraka cukrowego przysparzała pogoda. Opóźniona wiosna, nierównomierne opady, okresy suszy i przedwczesne mrozy spowodowały niższe plony i niższy niż oczekiwano poziom zawartości cukru w burakach. Z kolei koszty uprawy rosły, co wynikało ze wzrastających cen nawozów i środków ochrony roślin oraz paliwa.

– Klienci oczekują żywności produkowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowe są inwestycje w transformację energetyczną i nowoczesne technologie. Dlatego konsekwentnie wdrażamy zmiany zgodne z naszą strategią zrównoważonego rozwoju. Takie działania prowadzimy od wielu lat. Wierzymy, że oprócz odpowiedniego asortymentu, ceny i jakości zrównoważony rozwój będzie wyróżnikiem decydującym o zakupie naszych produktów

mówi Paweł Maciejewski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Pfeifer & Langen Polska.

 

Działania związane ze zrównoważonym rozwojem są najbardziej efektywne jeśli wpływają na redukcję kosztów. Firma systematycznie zmienia opakowania cukru Diamant, aby ograniczyć zużycie materiałów opakowaniowych. W pudełkach kartonowych papieru jest mniej o 18%, w przypadku białego papieru oraz dla worków o pojemności 25 kg redukcja wyniosła 11%. Zmniejszanie ilości materiałów stosowanych do produkcji opakowań ogranicza powstawanie odpadów. Innym sposobem na ich redukcję jest zwiększenie ilości cukru sprzedawanego luzem tam, gdzie jest to możliwe. Dzięki budowaniu nowych silosów na cukier, firma zapewnia oczekiwaną jakość produktu oraz ogranicza wysyłki produktu do magazynów zewnętrznych.

 

Firma Pfeifer & Langen Polska inwestuje, by zapewnić stabilną produkcję cukru w przyszłości. Najważniejszą inwestycją w ubiegłym roku była budowa trzech elekrociepłowni gazowych w cukrowniach wielkopolskich, które mają zostać uruchomione w tym roku. W Glinojecku trwają również prace nad budową farmy fotowoltaicznej.

 

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.