skip to Main Content
Świętuj 11 Grudnia Z Winną Argentyną W Rytmie Gorącego Tanga

Świętuj 11 grudnia z Winną Argentyną w rytmie gorącego tanga

Międzynarodowy Dzień Tanga, który będziemy świętować już w najbliższą sobotę, z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności. Do jego najbliższych obchodów włączył się również projekt Winna Argentyna, zrzeszający dwie marki wina pochodzącego z kolebki namiętnego i gorącego tańca. Co warto o nim wiedzieć i jak sprawić, by 11 grudnia popłynęła w nas argentyńska krew?

Namiętność, improwizacja i nutka muzycznej nostalgii

Choć z Argentyną, zwaną inaczej Ziemią Ognistą, może kojarzyć się mnóstwo gatunków muzycznych czy kulturalnych, to pierwszym, co wielu z nas przychodzi na myśl, jest oczywiście pełne zmysłowości i pasji tango. Taniec ten jest niekiedy porównywalny ze sztuką improwizacji, ponieważ nie ma w nim miejsca na z góry ustalone figury. Wszystko zależy od temperamentu, wariacji i zaangażowania partnerów, co niekiedy potrafi naprawdę zaszokować spragnioną prawdziwych emocji widownię. 

 

Tango to jednak nie tylko taniec wywodzący się z południowoamerykańskiego Buenos Aires. Jest to również gatunek muzyczny, którego dźwięki pobudzają zmysły, a także napełniają nostalgią i rozrzewnieniem. Jedną z najważniejszych jego postaci jest kompozytor Astor Piazzolla. To właśnie on odpowiada za przeniesienie tego gatunku do wysokiej sztuki muzycznej. Jego najpopularniejsze dzieła, które z pewnością wielu z nas nasuwają się na myśl, to Libertango czy Oblivión.

 

11 grudnia to szczególna data dla wszystkich fanów tańca i muzyki wywodzącej się z Ziemi Ognistej. Dlaczego międzynarodowe obchody tanga przypadają właśnie wtedy? Jest to dzień, w którym wspomina się rocznicę urodzin dwóch wybitnych artystów, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do popularyzacji tanga zarówno w Argentynie jak i w innych częściach globu. Mowa o śpiewaku, Carlosie Gardelu (ur. 11 grudnia 1890) i kompozytorze oraz dyrygencie, Julio de Caro (11 grudnia 1899). Trudno uwierzyć, że czysty przypadek zdecydował o wspólnym dniu urodzin muzyków, których połączyła tak ogromna pasja. Co dodatkowo podkreśla niekwestionowaną wyjątkowość tanga? Z pewnością wpisanie go ponad dekadę temu na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO, co pozwoliło na głębsze krzewienie jego tradycji, a przy okazji również kultury argentyńskiej.

 

Międzynarodowy Dzień Tanga po polsku

Słysząc „tango”, Polacy myślą… milonga! Ich skojarzenia bardzo słusznie zmierzają ku popularnej przed laty piosence, ponieważ „milonga” to nic innego jak impreza lub spotkanie poświęcone tańczeniu argentyńskiego tanga. Choć niewielu z nas może pochwalić się znajomością kroków tanecznych, to coraz więcej imprez czy tzw. potańcówek jest organizowanych w większych miastach w okolicach 11 grudnia. Stowarzyszeniem, które popularyzuje miłość do naszego grudniowego bohatera jest Milonga Warszawska, skupiająca warszawskich fanów kultury Ziemi Ognistej. Do tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Tanga w wykonaniu warszawskiej grupy włączył się projekt Winna Argentyna promujący kulturę tego egzotycznego dla nas kraju oraz popularyzujący flagowe smaki z tego obszaru, czyli… argentyńskie wina! Właśnie ich skosztują uczestnicy weekendowych imprez Milongi Warszawskiej.

 

Zbliżająca się sobota jest doskonałą okazją do spróbowania swoich sił w tańcu oraz w towarzystwie najlepszych trunków. Winna Argentyna poleca na tę okazję dwie marki pochodzące z regionu Mendoza – Nampe i Los Haroldos, charakteryzujące się aromatem czerwonych jagód z wyczuwalnymi nutami śliwek, wiśni i rodzynek oraz z tanicznym finiszem. Są to wina wysokiej jakości, o zrównoważonych kompozycjach smakowych zapadających w pamięć, a także ciekawych szczepach, takich jak lokalne Torrontes czy czerwony, aromatyczny Malbec. Dzięki nim celebrowanie nadchodzącego święta będzie o niebo przyjemniejsze i pozwoli poczuć się jak w gorącym Buenos Aires!

 

O projekcie Winna Argentyna:

Argentyna, jako jeden z największych producentów wina na świecie, posiada idealne warunki do uprawy winorośli oraz technologie, z których korzysta, łącząc tradycje Starego Świata z innowacjami Nowego. Winna Argentyna to projekt zrzeszający dwie marki argentyńskiego wina: Nampe i Los Haroldos. Są to wina wysokiej jakości, o zrównoważonych kompozycjach smakowych zapadających w pamięć, a także ciekawych szczepach, takich jak lokalne Torrontes czy Malbec – gwiazda argentyńskiego winiarstwa.

Link do wydarzenia Warsaw Tango Meeting (http://bityl.pl/esE3C)

Facebook: Winna Argentyna (facebook.com/winnaargentyna

Instagram: winna_argentyna (https:.instagram.com/winna_argentyna/)

 

Back To Top