Dow Jones Sustainabiity Index: Coca-Cola HBC najbardziej zrównoważoną firmą branży napojowej na świecie

Według wyników międzynarodowego rankingu Dow Jones Sustainability Index za 2022 rok, Coca-Cola HBC zajęła pierwsze miejsce w branży, zyskując tytuł „Najbardziej zrównoważonej firmy napojowej na świecie”. Dzięki nieustannym działaniom w ramach osiągniecia ambicji NetZeroby2040 i „Świata bez odpadów”, firma podniosła swój wynik, zyskując 93/100 punktów. W ten sposób już dwunasty rok z rzędu znalazła się wśród liderów w branży, a po raz szósty na pierwszym miejscu.

Dow Jones Sustainability Index ocenia wiodące światowe spółki giełdowe pod kątem kryteriów pozafinansowych zrównoważonego rozwoju, t.j. przejrzystość, ład korporacyjny, relacje z interesariuszami i otoczeniem społecznym czy działania środowiskowe.

– Coca-Cola HBC od lat realizuje strategiczne zobowiązania zrównoważonego rozwoju. Planujemy do 2040 r. osiągnąć zerową emisję netto w całym łańcuchu dostaw. Z kolei ambicja “Świat Bez Odpadów” zakłada zbieranie i recycling równowartości butelek oraz puszek wprowadzonych przez firmę na rynek do 2030 r. Jesteśmy aktywnym członkiem koalicji branżowej, która działa na rzecz stworzeni efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce. Cały nasz zespół pracuje nad innowacjami i pilotażowymi programami, angażując także naszych dostawców, klientów i partnerów. Cieszymy się, że nasze wysiłki są doceniane

– mówi Krzysztofa Bełz, kierowniczka ds. Partnerstw Zrównoważonego Rozwoju w regionie Polski i krajów bałtckich.

Coca-Cola HBC Polska i kraje bałtyckie odgrywa istotną rolę w realizacji tych założeń. Tylko w ciągu ostatniej dekady zmniejszyła o 44% poziom generowanego w regionie CO2. W ostatnich latach zakład firmy w Radzyminie został wyposażony w nowoczesną linię PET, natomiast w Staniątkach od 2020 roku powstają tekturowe, łatwiejsze w recyklingu opakowania wielopaków puszek w technologii KeelClip. Wszystkie fabryki marki posiadają ceniony na całym świecie certyfikat Alliance for Water Stewardship (AWS), świadczący o najwyższym standardzie zarządzania zasobami wodnymi, wykorzystują 100% odnawialnej energii, a powstające tam opakowania, poza tym, że w 100% nadają się do recyklingu – zawierają coraz mniej tworzywa sztucznego. Tylko od 2021 roku firma „odchudziła” ich wagę o 45%.

 

W ramach flagowego programu #YouthEmpowered Coca-Cola HBC pomaga także młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy. Tylko w naszym regionie wsparcie otrzymało już ponad 201 tysięcy osób, a globalnym celem jest dotarcie do 2025 roku do miliona młodych