Piwo

Marka Żywiec przyjmuje butelki zwrotne bez paragonu

Marka Żywiec zachęca mieszkańców Żywca do oddawania butelek zwrotnych bez paragonu w świątecznej akcji na rzecz środowiska. Oddając butelki w specjalnej strefie, która stanęła na żywieckim Rynku, mieszkańcy wesprą posadzenie drzew tlenowych.

 

Butelki zwrotne to najbardziej przyjazne dla środowiska opakowania w jakim dostępne jest piwo. Dlaczego? Butelka zwrotna może krążyć 25 razy w ciągu 5 lat i być ponownie wykorzystana bez żadnego dodatkowego przetworzenia. Gdyby zabrakło butelek zwrotnych, mieszkańcy Żywca musieliby wyrzucić do śmieci ponad 500 ton pustych butelek rocznie. Dlatego zamiast wyrzucać, warto dawać jej drugie i kolejne życie.
Z tego powodu na żywieckim Rynku stanęła specjalna Strefa Świątecznej Zwrotki Ż, w której mieszkańcy będą mogli oddać butelki zwrotne łatwo i bez paragonu. Każda oddana w strefie butelka Grupy Żywiec (Żywiec, Warka, Warka Radler, Tatra, Specjal, Królewskie, Brackie i EB) to 0,35 zł dla oddającego, a także 1 zł, którą marka Żywiec przeznaczy na posadzenie drzew tlenowych na terenie miasta. Drzewa tlenowe produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy powietrza. Dzięki ogromnym liściom pochłania duże ilości CO2, wytwarzając znaczne ilości tlenu.

 

– Żywiec od ponad 160 lat warzony jest w tym samym miejscu – Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu. Dlatego konsekwentnie staramy się zmniejszać nasz wpływ na środowisko, dzięki czemu Arcyksiążęcy Browar w Żywcu jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska browarów w naszej firmie. Wiemy, że nawet małe, codzienne czynności mogą mieć duży wpływa na środowisko, dlatego przygotowaliśmy Świąteczną Zwrotkę Ż z myślą o mieszkańcach miasta, w którym warzymy nasze piwo. W ten sposób zachęcamy mieszkańców do zwracania butelek oraz troski o środowisko naturalne – mówi Tomasz Klima, dyrektor Arcyksiążęcego Browary w Żywcu.

źródło: materiały prasowe

Świąteczna Zwrotka Ż to jedno z wielu działań o charakterze ekologicznym realizowanych przez Grupę Żywiec w mieście. W ubiegłych latach Browar przeznaczył 70 tys. zł na zakup sześciu urządzeń pomiaru jakości powietrza na terenie miasta, był sponsorem kampanii Eko-Edukatorzy na temat smogu realizowanej przez Żywiecką Fundacją Rozwoju, a także wspiera sprzątanie Jeziora Żywieckiego.

 

– Dziś wracamy do dobrych praktyk ponownego wykorzystywania opakowań. Trudno jest zawsze pamiętać o paragonie, dlatego akcja umożliwiając oddawanie butelek zwrotnych bez paragonu promuje dobre nawyki konsumenckie wśród mieszkańców i pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów zamiast wyrzucania ich do śmieci – mówi Antoni Szlagor, burmistrz miasta Żywca.

Akcja potrwa od 9 do 19 grudnia i stanowi część szerszych działań Grupy Żywiec pod hasłem, „Daj butelce drugie życie”, której celem jest umożliwienie konsumentom zwrotu butelek bez konieczności posiadania paragonu na terenie całej Polski. Obecnie w akcji bierze udział ponad 5 tys. sklepów, w tym Sklep Spożywczy przy Osiedlu Młodych 1 w Żywcu oraz kilka sklepów najbliższej okolicy Żywca. Szczegółowa mapa sklepów oraz specjalny formularz dla zainteresowanych sklepów dostępny jest na stronie zwrocbutelke.pl.