Marki własne kluczem do rozwoju dyskontów

Porównując nasze dane z roku 2023 do lat wcześniejszych, widzimy, że coraz więcej klientów przekonuje się do produktów marek własnych, ponieważ pozwalają one na zakup produktów w dobrej jakości i przystępnej cenie – mówi Łukasz Janota, Dyrektor ds. Wsparcia Zarządzania Kategoriami ALDI Polska w wywiadzie dla serwisu Nowości Handlowe.

 

Który z produktów z Waszego portfolio marek własnych jest Pana ulubionym? Dlaczego?

Drugie śniadanie w biurze to dla mnie czekoladowy pudding proteinowy z nowej linii Milsani – fantastyczna konsystencja, dobry skład i certyfikowane kakao. Z kolei na czas po pracy i weekendową przekąskę na spotkanie ze znajomymi wybieram Kiełbasę Polską Długodojrzewającą marki Wędliniarnia Premium – doceniam ją przede wszystkim za wyjątkowo mięsny i bogaty smak.

Pudding Milsani

Proszę o kilka słów na temat Waszych działań związanych z obniżaniem wpływu na środowisko naturalne

Jako część Grupy Aldi Nord mamy jasno wytyczone zasady i cele w tym względzie, którymi kierujemy się na co dzień. Zależy nam na tym, aby nasze działania miały swoje realne potwierdzenie w liczbach, dzięki czemu klienci mają pewność, że poprzez swoje wybory zakupowe mają wpływ na dobrostan naszej planety. Pod tym kątem skupiamy się na kluczowych aspektach naszej działalności, jak np. oszczędność energetyczna, polityka opakowaniowa czy dbałość o dobrostan zwierząt i zrównoważony rozwój.

Już od kilku lat wdrażamy z powodzeniem naszą „Misję Opakowaniową ALDI”, której celem jest redukcja plastiku. Stosujemy skrzynki wielokrotnego użytku, warzywa i owoce sprzedajemy luzem, redukujemy plastik w opakowaniach poprzez zastosowanie alternatywnych materiałów, a tam, gdzie nie jest to możliwe, zmniejszamy jego wagę. Do produkcji opakowań używamy materiałów pochodzących z recyklingu.

ALDI stawia też na inwestycje w odnawialne źródła energii – jako część Grupy ALDI Nord mamy wspólny cel, by do 2030 roku przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55%. Pod koniec 2023 roku posiadaliśmy 116 zamontowanych instalacji fotowoltaicznych, co oznacza, że ok. 40% naszych placówek jest już wyposażonych w takie rozwiązania. Naszym celem jest oczywiście dalszy rozwój projektu – w 2024 docelowo w instalacje ma być wyposażony każdy nowo powstający sklep (a planujemy ich otworzyć ok. 60) oraz kolejne 80 placówek, spośród tych, które już funkcjonują. Jedna instalacja może pokryć w ciągu roku blisko 30% zapotrzebowania obiektu.

Staramy się również zwracać uwagę na jeden z bardzo istotnych problemów współczesnego świata, jakim jest marnowanie żywności. Nie tylko prowadzimy w tym zakresie akcje edukacyjne dla naszych klientów, ale też sami podejmujemy działania, by ograniczać straty w tym zakresie – optymalizujemy nasz proces zamówień, prowadzimy obniżki dla towarów o krótkiej dacie ważności i współpracujemy z organizacjami charytatywnymi, którym przekazujemy żywność. Nie ograniczamy się przy tym tylko do dużych, ogólnopolskich organizacji, współpracujemy również z lokalnymi fundacjami działającymi w danym mieście.

Które trendy, Pana zdaniem, będą w największym stopniu kształtować oblicze handlu w Polsce?

W obliczu rosnących cen jednym z najważniejszych aspektów, który wpływa na kształtowanie oferty dyskontów jest z pewnością cena. Według badania Current Consumer Mood przeprowadzonego przez GfK, w dobie inflacji aż trzy czwarte Polaków narzuciło sobie restrykcje w zakresie wydatków, przede wszystkim na produkty spożywcze. Pierwszym kluczowym trendem wydaje się zatem percepcja ceny, a z niego wynika kolejny – czyli rosnące znaczenie marek własnych.

Porównując nasze dane z roku 2023 do lat wcześniejszych, widzimy, że coraz więcej klientów przekonuje się do produktów marek własnych, ponieważ pozwalają one na zakup produktów w dobrej jakości i przystępnej cenie. Jeden z największych skoków popularności marek własnych odnotowaliśmy w przypadku podstawowych produktów spożywczych, jak chleb czy woda, ale taki wzrost zainteresowania widzimy również w zakresie produktów kupowanych dla przyjemności, jak np. przekąski czy słodycze. Marki własne cieszą się zresztą coraz większą popularnością nie tylko w obszarze produktów spożywczych – wysoki udział procentowy w obrocie, wynoszący ponad 80%, utrzymuje się też w kategoriach Moda oraz Dodatki do domu. Dalszy rozwój marek własnych będzie na pewno kluczowy dla ALDI również w 2024 roku – obecnie stanowią około 65% naszego asortymentu, w planach jest zwiększenie do 80%.

Rozwijając naszą ofertę skupiamy się nie tylko na pojedynczych produktach, ale też na całych kategoriach – obecnie taką nowością, która z pewnością wynika z szerszych globalnych trendów i rosnącej świadomości klientów jest istotne rozszerzenie naszej oferty w zakresie produktów proteinowych i wegańskich. W najbliższych tygodniach nasz asortyment poszerzy się o blisko 100 produktów, a w propozycjach nie zabraknie nawet pomysłów na Wielkanoc w duchu vege.

Ostatnim trendem, który w mojej opinii znacząco wpływa na kształtowanie się handlu w Polsce – a szerzej na całym świecie – jest potrzeba prostoty. W dobie natłoku informacji i szybkiego stylu życia coraz częściej potrzebujemy rozwiązań, które będą nam maksymalnie ułatwiać wybór – dotyczy to również codziennych zakupów. Minęły już czasy, kiedy wyprawa do supermarketu była rodzinną rozrywką na cały dzień – teraz chcemy, by zakupy były łatwe, wygodne i zajmowały jak najmniej czasu. Właśnie prostota jest jedną z kluczowych wartości ALDI, która przyświeca naszym działaniom na wielu płaszczyznach – od organizacji przestrzeni sklepowej, aż po treść promocji – w naszej ofercie promocje są zawsze od jednej sztuki, klienci nie znajdą u nas ukrytych haczyków i dodatkowych warunków.