Polskie Forum Żywności Ekologicznej za nami!

 Trzy dni, cztery panele tematyczne i blisko pięćdziesięciu ekspertów – Polskie Forum Żywności Ekologicznej właśnie się zakończyło. Wydarzenie to było niepowtarzalną okazją do poznania i rozpoczęcia swojej drogi z produktami ekologicznymi. Goście opowiedzieli m.in. o żywności ekologicznej i jej produkcji, dbałości o naszą planetę oraz przybliżyli tematykę ekologicznych opakowań i sprzedaży bio produktów. W Forum wzięło udział ponad 300 osób.

W tym roku na Polskim Forum Żywności Ekologicznej postawialiśmy na międzynarodową debatę. Od przedstawicieli Danii, Austrii oraz Holandii mogliśmy dowiedzieć się, jak funkcjonuje rynek BIO w tych krajach, co wpłynęło na sukces tych rynków oraz czego możemy się od nich nauczyć.

– mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Program tegorocznego Polskiego Forum Żywności Ekologicznej

Tegoroczne Forum Żywności Ekologicznej było podzielone na cztery Panele:

  • Tworzymy rynek eko
  • Jak dołączyć do ryku eko
  • Trendy w eko
  • Zrównoważony rozwój.

Organizatorzy podczas czwartej edycji wydarzenia podjęli podczas każdego z paneli różną tematykę.

 

Tworzymy rynek eko dotyczył zmian w polskich przepisach, tego jakie plany ma ministerstwo związane z rozwojem rynku BIO. Przedstawiciele największych europejskich organizacji, w tym IFOAM Organics Europe opowiedzieli o dobrych praktykach w krajach, w których żywność europejska zyskała już wysoką pozycję na rynku. Podczas panelu Jak dołączyć do rynku eko prelegenci mówili o tym. jak przejść na rolnictwo ekologiczne. Nie zabrakło również tematów dotyczących opakowań ekologicznych. Panel Trendy w eko był poświęcony konsumentom i kierunkom eksportowym, sprzedaży online oraz trendom na różnych rynkach. Ostatni z paneli Zrównoważony rozwój był skierowany nie tylko do osób zajmujących się ekologią, ale również dla konsumentów, dziennikarzy, były na nim poruszone kwestie zdrowia i żywności ekologicznej.

 

Polskie Forum Żywności Ekologicznej było dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Wśród wielu wystawców i wielu stoisk nie mogło zabraknąć stoiska Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Podczas trzech dni targów, odwiedzający mogli na stoisku skorzystać z dwóch stref: strefy konsultacji oraz strefy pokazów kulinarnych.

Strefa konsultacji oferowała pięć stref tematycznych, w których każdego dnia byli dostępni eksperci. Uczestnicy mogli posłuchać o zagadnieniach z każdego obszaru tematycznego, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji.
Wśród ekspertów można było spotkać m.in. Martynę Krawczyk, Urszulę Sołtysiak, Annę Jurkowską, Magdalenę Świąder, Konrada Nowakowskiego oraz Aleksandrę Stronkowską.

 

Strefa pokazów kulinarnych była prowadzona przez Sylwię Majcher.
Codziennie odbywały się pokazy kuchni zero waste. Uczestnicy nie tylko mogli obserwować proces tworzenia dań, ale również mogli ich następnie skosztować i wymienić się doświadczeniami kulinarnymi.

 

Stoisko w ramach Targów BIOEXPO było dofiansowane przez Unię Europejską.

 

Polska Izba Żywności Ekologicznej zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych