Jak bezpiecznie i najsmaczniej grillować

Sezon grillowy w pełni. Pamiętajmy, że to sposób przygotowywania potraw mięsnych tak stary, jak korzystanie przez człowieka z ognia i poniekąd od wielu wieków naturalny. To doskonała forma urozmaicania jadłospisu, zwłaszcza w plenerze, gdy raczymy się bez umiaru świeżym powietrzem. Ważne jest wszakże przestrzeganie kilku zasad, o czym doskonale wiedzą koneserzy z Zakładów Mięsnych Silesia mogący poszczycić się 30-letnim doświadczeniem w branży.  

–  Przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Ustawiamy zatem nasz ruszt na miejscu płaskim i stabilnym, mając równocześnie baczenie na dzieci i czworonożnych przyjaciół. Unikamy biesiadowania w zamkniętych pomieszczeniach. Korzystamy ze szczypiec i rękawic, najlepiej ognioodpornych, mając w pogotowiu wiaderko wody

– wylicza Stanisław Ducki, konsultant ds. dietetyki w Zakładach Mięsnych Silesia S.A., dorzucając garść praktycznych porad.

6 PRAKTYCZNYCH PORAD NA GRILLA
  1. Należy wędliny, zwłaszcza delikatne kiełbasy drobiowe „Cedrob z Kurnej Półki”, opiekać stosunkowo wysoko nad żarem, nie bezpośrednio nad ogniem, dlatego należy je umieszczać na ruszcie po około 30-40 minutach od rozpalenia grilla. Najlepiej używać tzw. ekopodpałek. Bardziej wskazane są ruszty żeliwne niż blaszane.

 

  1. Pamiętaj, żeby zapobiegać kapaniu tłuszczu z kiełbasy na palenisko. Może to powodować powstawaniu nadmiernego dymu. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się użycie specjalnych tacek dedykowanych do przyrządzania potraw z grilla.

 

  1. Jeżeli nie używasz aluminiowych tacek lub folii z tego tworzywa, a nie chcesz, żeby kiełbasa – np. śląska drobiowa marki Duda – przywierała   do   rusztu, przetrzyj   go   przed   grillowaniem przeciętym surowym ziemniakiem. Zostawia on na ruszcie lekką warstwę skrobi, która pozwala uniknąć przywierania potraw.

 

  1. Żeby łatwo usunąć tłuszcz i zabrudzenia, zaraz po grillowaniu przetrzyj ruszt surową cebulą. Cebula ma naturalne właściwości czyszczące i odkażające, pomoże usunąć pozostałości po uczcie w plenerze.

 

  1. Grilluj nad żarem przez około 30 minut po rozpaleniu, wtedy kiełbasa (niech to będzie świetna beskidzka z czosnkiem niedźwiedzim) zachowa swój wyjątkowy aromat i soczystość.

 

  1. Używaj tylko węgla drzewnego, brykietu lub drzewa liściastego. Drzewo gatunków iglastych, ze względu na zawartą w nim żywicę, nie nadaje się do grilla.

 

To tylko tyle i aż tyle zdrowych porad z rusztu od znawców smaku z Zakładów Mięsnych Silesia. Smacznego!